Sudovi u Republici Srpskoj
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 9 | Nivo: Univerzitet Apeiron

КРАТАК САДРЖАЈ
Свака држава егзистира на темељу власти. Она ствара и производи право, али је и сама производ права.
Дејтонским споразумом (21.11.1995 године) односно Мировном конференцијом у Паризу (децембра 1995 године), на простору бивше југословенске Републике Босне и Херцеговине, створена је државна заједница са промијењеном унутрашњом структуром, под називом Босна и Херцеговина, састављена од два субјекта, тј. ентитета: Федерације Босне и Херцеговине и Републике Српске.
Дејтонским споразумом тј. Мировном конференцијом новостворена заједница добила је устав.
Устав (latinski ustav-constitutio-утемељење, постава, састав, одредба, уређење) је највиши правни, политички и конститутивни акт једне заједнице.
Истим су регулисани политички односи у једној држави, субјекти те заједнице, облик државног уређења, слободе и права грађана, начини и инструменти вршења власти као и организација државне власти.
Према уставним поставкама, организација власти у Републици Српској заснива се на систему подјеле власти, и то на :
-законодавну власт (Народна скупштина, Вијеће Народа),
-извршну власт (Влада),
-судску власт (судови), што даље аплицира на трипартитну власт.
Као сто и сама тема (наслов ) овог рада каже, у даљем тексту осврнућемо се на организацију судова у РС, њихову надлежност, структуру, рад судија и поротника и тд.
УВОД
Судска власт прирада судовима и независна је од законодавне и извршне власти државе.
Као што је претходно речено, према преовлађујућим схватањима у теорији права, судска власт је једна од три облика у модерно уређеним системима, односно, како се то често може чути судска власт је један од стубова модерно организованих облика државне власти, поред друга два стуба: законодавне и извршне власти.
Судску власт у савременим друштвима врше судови као дио власти па тако, својом дјелатношћу остварују циљеве одређеног друштва.
Власт у судовим, кроз суђење непосредно врше судије. Када говоримо о судској власти у РС можемо рећи да она има значајне особености које произилазе из сложености и специфичног уређења њеног правног система. У првом реду, РС је један од два ентитета у саставу Босне и Херцеговине, који има неке државне атрибуте, међу којима и судска власт, што се одражава и на њено остваривање.
-Уставне одреднице о судству у Уставу РС-
Устав РС утврђује мјесто судова у систему власти и садржи основне принципе о организацији и функционисању судова.
Према уставним одредбама :“судску власт врше судови“, као самостални и независни.
Судови суде на основу Устава и Закона.
Судови према Уставу РС „штите људска права и слободе, утврђена права и интересе правних субјеката и законитости“, као прокламоване друштвене вриједности. Неопходно је, да судови о основним друштвеним вриједностима одлучују самостално и законито, те да се спријечи могућност незаконитог доношења одлука, под било чијим утицајем (нпр. од стране органа извршне или законодавне власти, под политичким утицајем и сл.).

---------- OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturskiradovi.net 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: maturskiradovi.net@gmail.com

 

 

 

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!